kedd, június 19

Már megint rólunk akarnak dönteni - nélkülünk

Újságíróként hosszú, többoldalas, angol- és magyar nyelvű meghívót kaptam június 20-ára, este hat órára az N&n Galériába. Nem csigázom a kedélyeket, idemásolom.
Csak jelzem a lényeget: meg akarják menteni a Köröndöt - ami messzemenően üdvözlendő törekvés -, de ismét nélkülünk, a Köröndön lakók nélkül. Javaslom, menjünk el holnap minél többen az alábbiakban részletezett rendezvényre, és jelezzük, hogy elvárjuk: bennünket is kérdezzenek meg.

Tehát:
az N&n galéria tisztelettel meghívja önt és barátait

2007. június 20-án, szerdán 18 órára
a
1065 budapest, hajós utca 39. alá,

kodály körönd 2006 után
kiállításának megnyitójára

a kiállítást megnyitja mihályfi lászló építész (nem mellesleg: kerületi főépítész)

Még mielőtt továbbolvasnák, egy megjegyzés: egyetlen szó nem esik a hosszú szövegben rólunk, A KÖRÖND LAKÓIRÓL, annál több a meghívó által megszólított nagyérdemű BEFEKTETŐKRŐL! Egy kiemelés a meghívó szövegéből, ami mindent elárul az eljárás minősíthetetlen voltáról:
"a kodály körönd ... fejlesztése a terézvárosi, sőt a fővárosi beruházások motorja lehet. a 4 épület és a közterület egységesen képezik a fejlesztés tárgyát. olyan befektetők, befektetői csoportok jelentkezését várjuk, akik vállalkoznak a 4 épület együttes megvásárlására."

És a kedvcsináló (amely nekem inkább elveszi a kedvemet sok mindentől) - ugyancsak angol és magyar nyelven - így folytatódik:

négy mondat a köröndről: terézváros - ez a patinás múltú budapesti kerület - a területét hosszában átszelő, nagyvonalú sugárút okán méltán lett része az egyetemes világörökségnek. az andrássy út menti pompás bérpalotákban egykoron virágzó nagypolgári élet napjainkban újra teret követel magának ezen a helyen. a sugárút egyik legkiemelkedőbb pontján, félúton a belváros és a főváros tüdeje, a városliget között terül el az a geometrikus pontosságú teresedés, melyet egyik világhírű lakója után ma kodály köröndként ismerünk. az ősfákkal tarkított, kör alakú parkot - mely alatt elhalad a kontinens első földalatti vasútja -, négy, egyenként is különleges, együttesükben pedig tökéletes összhangot alkotó épület övezi, melyek csak arra várnak, hogy csipkerózsika-álmukból végre felébredhessenek… mihályfi lászló /kerületi főépítész/

az idegenforgalmi szektor globális növekedése, a magyar gazdaságban játszott szerepe, budapestnek az országos idegenforgalomban betöltött kiemelkedő pozíciója alapján a város idegenforgalmi szolgáltatásainak bővülésére kell számítani. a városnak az általános városmarketing erősítése mellett elsősorban a turizmus városi infrastruktúrájának szervezésével, új turisztikai helyszínek kialakításának ösztönzésével kell részt vennie a szektor fejlesztésében. a közterületek megújítása az egyik leghatékonyabb eszköz a városi környezet minőségének, élhetőségének javítására, amely az általános felértékelődés, fejlesztés megindítását ígéri. ezért a közterületek megújításának kiemelt szerepet kell kapnia a város rehabilitációs akcióprogramok keretei között, amely a lakóterületi beépítések fellazítását, zöldfelületek kialakítását, új közösségi területek /agórák/ kialakítását szolgálhatja. a programok sikerét a közismert példák - a déli váci utca, liszt ferenc tér, ráday utca, tompa utca, huszár utca mutatják. budapest kulturális sokszínűsége a korábbi évszázadokban is annak köszönhetően alakult ki, hogy sokféle társadalmi csoport szabadon alakíthatta, művelhette, fejleszthette kultúráját. cél, hogy budapest a jövőben is az értelmiségiek, a kulturálódni és szórakozni vágyók számára kikerülhetetlen találkozási pont legyen, ahol a kulturális teljesítmények egymás számára bemutathatók.

a kodály körönd térfalaiban a város egyik legnagyvonalúbb tere. fejlesztése a terézvárosi, sőt a fővárosi beruházások motorja lehet. a 4 épület és a közterület egységesen képezik a fejlesztés tárgyát. olyan befektetők, befektetői csoportok jelentkezését várjuk, akik vállalkoznak a 4 épület együttes megvásárlására. a földszinteken és a -felületük megnyitásával megemelt értékű-, pinceszinteken nagy közönségforgalmat vonzó, színvonalas kulturális és vendéglátó, intenzív közterületi kapcsolatokat igénylő intézményeket kell elhelyezni. a belső udvarok földszintek feletti lefedésével újabb értékes alapterületek nyerhetőek, a belső udvarra néző emeleti funkciók zavarása nélkül. a felső szinteken elsősorban lakó, szállás funkciókat kell elhelyezni, visszaállítva az eredeti nagy alapterületű, nagypolgári lakásokat. a tetőterek kerüljenek beépítésre, mert ez részben forrásbevonást, részben dinamikus, fizetőképes új lakókat jelent. a tetőterek lakói pótolhatják a földszintek kivásárlásával megszűnő lakásszámot is, ezzel segíthetnek az eredeti és alapvető lakófunkció elsődlegességének megtartásában. a tetőtér beépítéseket a XXI. századnak megfelelő technikai és építészeti megoldásokkal kell megvalósítani. a tetőszinteken kialakítható zöldfelületek, tetőkertek, zöldhomlokzat szakaszok az udvarok felől bekapcsolhatók a tér zöldfelületébe, a tornyok érdekes hangulatú vendéglátó, kilátó helyekké, műterem galériákká alakíthatók, az épület alapfunkciójától független, közvetlen kapcsolatban a térrel.


1065 budapest, hajós utca 39.



36 1 302 45 96, 36 1 301 04 50, 36 30 934 73 89

galeria@nagybalint.hu

Egy megjegyzés: pontosan az a koncepció rejlik a fentiekben, amit mi, a Körönd 3 (Andrássy út 88-90) lakóinak egy csoportja évek óta szorgalmazunk a tulajdonostól, amely, nem mellesleg, jelenleg a MAGYAR ÁLLAM. Képviselője, amely vagyonkezelőnek meri nevezni magát, a Pénzügyminisztériummal egyetemben hónapok óta válaszra sem méltatja közösségünk megkeresését. Most már talán érthetővé kezd válni, hogy miért.

L.P.







Nincsenek megjegyzések: